Tło Pieniny

Czorsztyn i jego atrakcje

03.10.2016

Podhale to kraina zróżnicowana, która oferuje turystom szeroką gamę atrakcji. Dobrym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku i pięknych zabytków jest Czorsztyn. Piękne położenie nad sztucznym Jeziorem Czorsztyńskim oraz malownicza okolica to najważniejsze walory tej miejscowości. Można tu uprawiać zarówno sporty wodne, jak i turystykę pieszą. Na tych, którzy lubią bliskie spotkania z historią czekają tu zaś malownicze ruiny zamku, który w dziejach Polski odegrał ważną rolę.

Wzniesiona w XIV wieku warownia miała przed sobą ważne zadanie. Miała bronić południowych granic Małopolski oraz strzec traktu biegnącego doliną Dunajca w stronę Węgier. Zamek ten powstał najprawdopodobniej w miejscu poprzedniej warowni, która już w XIII stuleciu dała schronienie Kindze i Bolesławowi Wstydliwemu w czasie groźnego najazdu tatarskiego. W czasach Kazimierza Wielkiego zamek miał zaś zostać przekształcony w warownię z prawdziwego zdarzenia. W tym też czasie stał się Czorsztyn własnością królewską. Najprawdopodobniej do rozbudowy czorsztyńskiej warowni przyczyniła się budowa zamku w sąsiedniej Niedzicy, która znajdowała się już poza granicami ówczesnego państwa polskiego. Graniczny Dunajec nie był wystarczającym zabezpieczeniem przed ewentualnym atakiem ze strony Węgier, zatem jego umocnienie było koniecznością związaną z dbałością o bezpieczeństwo państwa.

W dziejach Czorsztyna zamek często zmieniał swych włodarzy. Jednym z najbardziej znanych był słynny rycerz Zawisza Czarny, o którego bohaterskich wyczynach nikomu raczej przypominać nie trzeba. W XVII wieku zamek w Czorsztynie związał się z postacią Aleksandra Kostki Napierskiego – organizatora chłopskiego powstania na Podhalu. Napierski zajął na krótko czorsztyńską warownię, jednak wydany przez swych towarzyszy organizację chłopskiego buntu przepłacił życiem. Kolejne wydarzenia, m.in. najazd szwedzki oraz częste zmiany właścicieli sprawiły, że zamek zmienił się w ruinę. W takiej postaci można go oglądać do dziś. Ruina na skalnym wzgórzu to obecnie największa atrakcja w okolicy, którą chętnie odwiedzają turyści.

Wzgórze z ruinami zamku to jednocześnie ciekawa atrakcja dla tych, którzy cenią sobie piękną przyrodę. Warto pamiętać, że okolica ta objęta jest ochroną rezerwatową i wchodzi w skład Pienińskiego Parku Narodowego.

0.0/5

Liczba ocen: 0

Miejsca w pobliżu

Zamek Czorsztyn - Czorsztyn - Pieniński Park Narodowy

Kategoria: Zamki

Jest to stary gotycki zamek z XIV wieku (a właściwie jego ruiny), położony na wzgórzu...

Zamek Dunajec - Niedzica

Kategoria: Zamki

Zamek w Niedzicy to zdecydowanie jeden z najciekawszych obiektów w polskiej części Spisza,...

Park Miniatur Zabytków Podtatrza - Niedzica

Kategoria: Parki nauki i rozrywki

Obejrzeć tu można najpiękniejsze zabytki sakralne, zamki i wiele, wiele więcej. Wszystkie...

Stacja Narciarska Polana Sosny - Niedzica

Kategoria: Ośrodki narciarskie

Jest to chyba jedyny, a jeśli nie to jeden z niewielu miejsc, gdzie stok znajduje się nad...