Pieniny

Pieniny to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce, które rozciąga się na północny wschód od Tatr. Polskie Pieniny wchodzą w skład łańcucha zwanego Pienińskim Pasmem Skałkowym, który charakteryzuje się specyficznym rodzajem skał oraz osobliwą estetyką.

Szczyty pienińskie to tak zwane skaliste turnie. Przypominają nieco szczyty tatrzańskie, ale są znacznie niższe, przez co bardziej dostępne turystycznie, nawet dla najmłodszych miłośników turystyki górskiej. Okalane zewsząd malowniczą panoramą przełomów Dunajca. Pasmo Pienin dzieli się na trzy części: Pieniny Właściwe, Pieniny Spiskie oraz Małe Pieniny. Według turystów ceniących przygody skałkowe najciekawsze są Pieniny Właściwe, które zajmują niewielką powierzchnię leżącą w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Kulminacyjną część Pienin Właściwych jest popularny masyw Trzech Koron wynoszący 982 m n.p.m. Na szczyt Trzech Koron możemy dotrzeć żółtym, zielonym i niebieskim pieszym szlakiem turystycznym pokonując Wąwóz Sopczański oraz Przełęcz Szopka. Po drodze można zatrzymać się na chwilę relaksu w Schronisku PTTK ‘’Trzy Korony’’w Sromowcach Niżnych.

Godnym polecenia szczytem pienińskim jest także Sokolica – 747 m n.p. m., gdzie uwagę przykuwają charakterystyczne sosny. Prowadzi na nią żółty pieszy szlak turystyczny spod schroniska PTTK przez Przełęcz Szopka, gdzie zmienia się w szlak niebieski. Oblegana turystycznie jest również Palenica w Pieninach Małych, ze względu na kursującą na jej szczyt kolej linową i prowadzącą swą działalność zimą – stację narciarską.

Oprócz doznań wspinaczkowych Pieniny oferują także szereg innych interesujących atrakcji. Między innymi możemy wybrać się na zaporę wodną oraz Jezioro Czorsztyńskie, gdzie kursują wycieczki statkiem, z którego podziwiać można dwa wspaniałe zamki pienińskie jakimi są zamek w Czorsztynie oraz Niedzicy.

Dziki i malowniczy Przełom Dunajca oferuje turystom również słynny spływ tratwami flisackimi . Trasa rozpoczyna się w przystani Sromowce, a finał ma w Krościenku bądź Szczawnicy. Oprócz tratw można dodatkowo wybrać opcję kajaków, albo pontonów.

Pieniny mają w swej ofercie szereg różnego rodzaju doznań, zarówno dla miłośników adrenaliny, zwolenników wysiłku fizycznego, jak również dla preferujących spokojny spacerowy tryb, nakierowany na podziwianie wyjątkowo malowniczych form skalnych, przepięknych panoram, interesującej architektury. Dlatego jest to miejsce tak chętnie oblegane przez turystów, szczególnie w porze wiosennej i letniej.